«Крок до безпеки» має величезне значення для українців, адже пояснює людям, як діяти у разі виявлення джерел іонізації, - Алім Галушка
Після розпаду Радянського Союзу в Україні забутими або покинутими виявились джерела радіації, що використовувались у медицині та на промислових підприємствах. Кількість покинутих джерел - невідомою, проте вони фізично нікуди не зникли, а десь лежать і становлять небезпеку для життя та здоров'я людей.
Із начальником служби радіаційної безпеки Дніпровської філії ДСП «Об’єднання «Радон» ми обговорили, що робити при виявленні радіаційно небезпечних предметів і куди звертатись. Інтерв'ю було проведено з експертом в рамках проекту з радіаційного обізнаності «КРОК до безпеки».
- В Дніпропетровській області Чорнобильським інститутом досліджень та розвитку проводиться інформаційна кампанія з радіаційної обізнаності «КРОК до безпеки». Невже у нас є сенс таких проектів?
- Сенс таких проектів є завжди. Адже існують радіоактивні ізотопи, які використовуються широко в науці, промисловості і медицині. Якась частина цих джерел могла опинитися поза межами державного контролю. І зустріч з ними у повсякденні становить небезпеку для звичайних людей. Тому потрібно знати, як їй запобігти і як діяти у разі виявлення подібних предметів.
- Чи багато в області ДІВ і де саме їх можна зустріти?
- Усі радіоактивні джерела знаходяться на дуже суворому обліку. Вони занесені в спеціальні регістри, їх переміщення і власність ретельно відстежується аж до закінчення терміну використання. Після закінчення цього терміну, вони передаються на утилізацію. Але були часи, особливо, коли у нас в країні йшли серйозні економічні зміни - багато підприємств банкрутували, переходили в «інші» руки. Саме в цей період контроль над ДІВ тимчасово припинився. Тому ДІВ могли позбуватися у різний спосіб. Найчастіше викидали у брухт. І нам доводилось не одноразово їх вилучати. Бували випадки, коли знаходили пристрої з радіоактивними компонентами просто в землі. Це не часто, але це може бути. Тому ми повинні знати, як діяти у подібних випадках. Саме в цьому і полягає суть проекту «Крок до безпеки».
- Які заходи вживаються, коли надходить повідомлення про подібну знахідку?
- Зазвичай до нас повідомлення про виявлення подібних знахідок надходять від органів влади. Коли вже первинно з'ясовано, що виявлений предмет - радіаційно небезпечний. Після цього ми реалізовуємо свою технологію по вилученню. На жаль, ми не можемо реагувати на будь-який дзвінок приватної особи. Після повідомлення ми збираємо все необхідне обладнання і апаратуру для того, щоб обстежити знайдений об'єкт, надійно упакувати і транспортувати в безпечне місце зберігання з подальшою утилізацією.
- Якщо все ж таки повідомлення надходить від приватної особи?
- В цьому разі ми намагаємося з'ясувати у розмові, що саме знайшли. Проконсультуємо, що робити далі. Добре, якби всі наші громадян мали прилади, які здатні відчувати радіацію - це було б радикальним рішенням проблеми. Якби нам вже повідомили цифру, яка виходить при вимірюванні, ми б точно знали, що це таке. Найбільш вірний шлях - це звертатися до служби ДСНС або Поліції.
- Як зрозуміти людині, що предмет, який виявили - радіаційно небезпечний?
- Однозначно, за зовнішнім виглядом. Наявність значка - головна ознака. Також можуть бути написи. Радіаційний об'єкт навряд чи буде в дерев'яному або пластиковому ящику. Як правило, це металевий надійний захисний корпус.
- Як давно були випадки виявлення в нашій області?
- Серед металобрухту виявляли і минулого, і позаминулого року. А так, щоб зовсім безконтрольно - в нашому місті це було зафіксовано кілька років тому. Але це дуже рідкісні випадки. Крім того, бували випадки знахідок на покинутому підприємстві. Радіаційно небезпечні предмети можна виявити на металургійних, гірничодобувних підприємствах, а іноді зовсім в неочікуваному місці.
- Як діяти у разі виявлення радіаційних предметів?
- У разі виявлення, перш за все, потрібно переконатися, що це - радіоактивне джерело. Визначити його можна за зовнішнім виглядом: промислові джерела радіації, як правило, знаходяться в спеціальній упаковці, на якій має бути маркування, написи або знак радіаційної небезпеки.
Якщо таке виявляється – з таким об'єктом надалі краще не мати справу, не брати до рук, нічого самостійно не робити. Потрібно відійти подалі і обмежити доступ інших людей до даного предмету, далі - повідомити про знахідку в спеціальні органи (ДСНС або поліцію). Вони знають що робити.