На Дніпропетровщині з початку року від спалахів гострих кишкових інфекцій постраждало 19 осіб
З початку цього року і станом на 17 травня від спалахів гострих кишкових інфекцій у Дніпропетровській області постраждало 19 людей, з них 9 діти. Про це журналістам ІА «Мост-Дніпро» розповіла головний спеціаліст управління держнагляду з дотримання санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області Маргарита Малишева.
У поточному році по Дніпропетровській області зареєстровано:
- 1 випадок отруєння дикорослими грибами, які готували в їжу замороженими, зібраними ще восени минулого року;
- 1 випадок гострої кишкової інфекції після вживання придбаної на стихійному ринку копченої риби;
- спалах сальмонельозу (у результаті чого постраждало 13 осіб, з них – 5 дітей);
- випадок гострої кишкової інфекції в організованому дитячому колективі (у результаті якого постраждало 4 дітей).
«У порівнянні з минулим роком: протягом 2022 року по Дніпропетровській області зареєстровано 6 спалахів гострих кишкових інфекцій, у результаті яких постраждало 62 особи, у тому числі 32 дітей. Крім того, протягом 2022 року по Дніпропетровській області зареєстровано 4 випадки захворювання на ботулізм та 10 випадків отруєння дикорослими грибами (постраждало 12 осіб, зокрема 3 дітей, 1 дитина померла)»,- проінформувала фахівчиня.
Найбільш резонансним з початку 2023 року є спалах сальмонельозу, який стався серед мешканців м.Кам’янське та Петриківського району, у результаті чого постраждало 13 осіб, у т.ч. 5 дітей віком до 17 років. Захворілі були госпіталізовані до інфекційних відділень міських лікарень Кам’янського у стані середньої важкості з різними проявами розладу роботи шлунково-кишкового тракту, підвищення температури тіла.
З метою встановлення причин та джерела гострого інфекційного захворювання спеціалісти Держпродспоживслужби провели санітарно-епідеміологічне розслідування та інспектування у сфері безпечності харчових продуктів у закладі громадського харчування, з яким захворілі пов’язують харчове отруєння.
«У результаті епідрозслідування встановлено, що напередодні хворі дійсно вживали в їжу готову продукцію «суші», придбані на винос в одному із закладів громадського харчування м.Кам’янське. За результатами контролю вимог чинного законодавства виявлено ряд порушень санітарних норм та норм у сфері безпечності харчових продуктів»,- повідомила головний спеціаліст управління держнагляду з дотримання санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області Маргарита Малишева.
Вона додала, що у ході епідрозслідування на даному об’єкті фахівцями відібрані змиви з навколишнього середовища (з посуду, робочих поверхонь, з рук персоналу тощо), зразки води питної та харчових страв для лабораторно-інструментальних досліджень, що підтвердили наявність у продуктах харчування та посуді наявність збудника сальмонельозу та інших ентеробактерій.
При цьому під час лабораторних досліджень біоматеріалу в 2-х працівників закладу громадського харчування також виділений збудник сальмонельозу, які таким чином стали безсимптомними носіями інфекції. Та при певних умовах порушень санітарно-гігієнічного, протиепідемічного та дезінфекційного режимів, порушень правил особистої гігієни стали джерелом інфекції.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за результатами епідрозслідування у закладі громадського харчування:
- винесено рішення про тимчасове припинення виробництва на об’єкті громадського харчування до усунення порушень та проведення заходів з локалізації спалаху гострої інфекційної хвороби;
- вилучено 72,4 кг продуктів харчування, які не відповідають вимогам законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів і є непридатними для споживання людиною;
- складено протокол про адміністративне правопорушення;
- суб’єкту господарювання направлено припис із заходами про усунення виявлених порушень та заходами щодо локалізації й недопущення поширення спалаху гострої інфекційної хвороби;
- направлено лист на начальника Кам’янського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області про вжиття відповідних заходів та порушення кримінальної справи за ст.325 ККУ;
- про випадок харчового отруєння проінформовано офіційними листами Кам’янського міського голову та начальника Кам’янської районної військової адміністрації;
- щодо спалаху сальмонельозу направлено донесення до центрального апарату Держпродспоживслужби України.
«На разі усі хворі пройшли лікування та виписані з одужанням. Нових випадків не зареєстровано. Вогнище ліквідовано. Згідно з термінами, встановленими у приписі, повторна перевірка закладу буде проведена у червні 2023 року»,- говорить спеціалістка.
Окрім цього, за словами Маргарити Малишевої, минулого тижня зареєстровано випадок гострої кишкової інфекції у дитячому організованому колективі, а саме у дошкільному навчальному закладі м. Кам’янське. Постраждало 4 дітей. У результаті лабораторних досліджень у 4-х дітей виявлено ротавірусну інфекцію. Крім того, у кухара дитячого закладу також за результатами досліджень біоматеріалу виявлено ротавірус, ймовірно, що кухар і стала носієм інфекції. Дітей шпиталізували з різними проявами розладу роботи шлунково-кишкового тракту, підвищення температури тіла.
«За результатами епідрозлідування та лабораторних досліджень, які підтвердили наявність ротавірусної інфекції у дітей та працівника закладу, а також через виявлені порушення у сфері безпечності та якості харчових продуктів, спеціалістами Держпродспоживслужби направлено припис із заходами щодо усунення порушень, а також винесено рішення про тимчасове припинення роботи харчоблоку (тобто призупинено харчування дітей у закладі) до усунення порушень, проведення протиепідемічних заходів та заключної дезінфекції»,- зазначила фахівчиня.
Крім того, працівника, який став носієм інфекції, відсторонено від роботи до отримання негативного результату вірусологічних досліджень та висновку лікаря щодо можливості допущення кухара до роботи.