Після важких поранень – до нормального життя: реабілітаційний центр Дніпра щодня ставить на ноги наших захисників



Воїн ЗСУ Андрій на війні з 2014 року. Пораненим був двічі. Уперше – при спробі вибратись з Іловайського котла влітку 2014-го. Тоді дістав осколкове поранення хребта. Аби стати на ноги, захисник переніс 6 операцій та пів року був на реабілітації. Після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році без вагань знову взяв у руки зброю та пішов захищати Україну. В грудні того ж року на Донецькому напрямку підірвався на ворожій міні. Чоловіку відірвало частину ноги. Але він знайшов у собі сили доповзти до автівки та самотужки проїхати близько 20 кілометрів до безпечного місця.




«Зараз прохожу лікування в реабілітаційному центрі Дніпра, звикаю до протезу. Я вважаю, що тут працюють фахівці найвищого рівня. Це не перший заклад, де я лікуюсь, є з чим порівнювати. Мене дуже підтримує моя родина, це дружина, син. Вони – мій надійний тил. Після завершення лікування планую залишитись у війську, працюватиму в канцелярії», – розповів Андрій.




З кожним пацієнтом у реабілітаційному центрі Дніпра працює потужна мультидисциплінарна команда, яка складається з лікарів фізичної реабілітації, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, логопедів та психологів. Для кожного програма розробляється окремо з урахуванням особливостей пацієнта. У випадку з Андрієм реабілітацію ускладнює перше поранення.  


«З Андрієм ми почали працювати майже одразу як він отримав поранення. Тоді в нього ще не було протезу і ми готували його до протезування. Складність полягала в тому, що після першого поранення, яке частково зачепило спинний мозок, вціліла кінцівка була ослаблена. Вона зберегла 20-30 % сили від норми. Це не дозволяло пацієнту навіть стояти на милицях. Тому ми починали реабілітацію з дуже простих завдань – трохи постояти, пройти 2-3 метри. Поступово пацієнт зміг самостійно користуватися милицями. Це все дозволило Андрію швидше навчитися користуватися протезом. Зараз наше завдання – знизити біль від першого поранення та збільшити силу нижніх кінцівок. Пацієнт дуже вмотивований і вже повністю самостійно пересувається на протезі», – каже фізичний терапевт Михайло.


Реабілітаційний центр Дніпра є взірцем для інших таких центрів, адже він показує найкращі підходи до надання відповідної допомоги.