Шлях до здорового суспільства: стратегія реформування шкільного харчування в Україні

На сьогоднішній день актуальними проблемами залишаються неналежні умови організації достатнього, якісного, безпечного, збалансованого харчування у закладах освіти, а також відсутність у більшості дітей звичок здорового харчування. Реформа шкільного харчування почалася в Україні у 2020 році з ініціативи першої леді Олени Зеленської.


Детальніше про культуру здорового харчування, формування здорових харчових звичок у дітей та План заходів з реалізації у 2024 році Стратегії реформування шкільного харчування на період до 2027 року у Дніпропетровській області розповіла головна спеціалістка управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Маргарита Малишева під час пресконференцій для ІА «ОСН».

«Раціональне харчування тих, хто навчається, - одна з умов створення здоров'язберігаючого середовища у загальноосвітніх установах, зниження негативних ефектів і наслідків функціонування системи освіти. Тому Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 27.10.2023 № 990-р схвалив Стратегію реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року. Стратегія визначає план дій на 2023-2024 роки, пріоритетні напрямки роботи до 2027 року та операційні завдання»,- говорить спеціалістка.

За її словами, ухвалення цього документа є одним із найважливіших кроків у процесі зміни та переформатування системи організації харчування в закладах освіти та забезпечення дітей якісною та поживною їжею.

Фактично цей документ - готовий план дій на найближчі роки. Він спрямований на:

  • підвищення фінансової та інституційної спроможності громад;
  • відновлення та модернізацію харчоблоків закладів освіти з використанням новітніх технологічних процесів, покращення показників енергоефективності;
  • забезпечення органів місцевого самоврядування та закладів освіти достатнім штатом кваліфікованих працівників, які якісно та безпечно організовують харчування та сприяють формуванню в учнів здорових харчових звичок;
  • запровадження нових норм харчування та меню;
  • формування культури здорового харчування в Україні.

«Стратегічна мета реалізації реформи - забезпечити різноманітне, збалансоване та якісне харчування в закладах освіти, сприяючи соціальному захисту вразливих груп населення та формуючи навички здорового харчування серед дітей і дорослих»,- зазначає Маргарита Малишева.


Серед показників досягнення стратегічної мети:

  • зменшення відсотка ожиріння серед дітей віком до 18 років;
  • рівень задоволеності учнів харчуванням у закладах освіти;
  • зміна харчових уподобань дітей шкільного віку;
  • збільшення кількості учнів, які харчуються в закладах освіти;
  • збільшення кількості комплексно модернізованих або відновлених харчоблоків.


Реформа шкільного харчування підтримується всіма регіонами: у кожній області діють регіональні плани щодо створення належних умов для безпечного харчування у закладах освіти і забезпечується формування культури здорового харчування.

Так, розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №Р-59/0/3-24 затверджено План заходів з реалізації у 2024 році Стратегії реформування шкільного харчування на період до 2027 року у Дніпропетровській області. Також Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області та Департаментом освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації ухвалено спільний наказ від 09.08.2023 № 408/0/212-23/387-ОД «Про організацію харчування дітей в закладах освіти області у період воєнного стану».

«Реалізація стратегії реформи шкільного харчування має стати основою формування здорового суспільства та значного зниження рівня неінфекційних захворювань в Україні!»,- наголосила головна спеціалістка управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Маргарита Малишева.