У Нікопольському районі зафіксовано випадок ботулізму


На Нікопольщині зафіксували випадок захворювання на ботулізм. За інформацією, наданою місцевими медичними установами, хворобу спровокувало вживання сушено-копченої риби, яка, за попередніми даними, містила токсин ботулізму. Про це ІА «ОСН» повідомила головна спеціалістка управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетроській області Маргарита Малишева.


«Чоловік, у якого діагностували ботулізм, вживав у їжу сушено-копчену рибу (товстолоб), що була придбана у магазині продовольчих товарів одного з населених пунктів Нікопольського району. Наступного дня у постраждалого з’явилися перші симптоми захворювання: нудота, блювання, пронос, слабкість та згодом її посилення, двоїння в очах, сиплість голосу. Проте по медичну допомогу до сімейного лікаря постраждалий звернувся лише на третій день після появи перших симптомів. У результаті чого постраждалого у стані середньої важкості направлено на госпіталізацію до лікувально-профілактичного закладу, де надано необхідну медичну допомогу та введено протиботулінічну сироватку – препарат, який блокує дію токсину ботулізму»,- розповіла спеціалістка.

Після отримання екстреного повідомлення Нікопольським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області було проведено санітарно-епідеміологічне розслідування та позаплановий захід державного контролю суб’єкта господарювання, з яким пов’язано випадок ботулізму.

«У ході санітарно-епідеміологічного розслідування встановлено, що хворий придбав рибу «на вагу», без пакування та маркування. При інспектуванні закладу продовольчої торгівлі, де було придбано рибу невідомого походження, виявлено порушення вимог законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів. За результатами інспектування винесено припис про порушення вимог законодавства про харчові продукти, на керівника магазину складено протокол про адміністративне правопорушення, ухвалено рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів»,- доповіла Маргарита Малишева.

Крім того, у зв’язку з відсутністю у магазині будь-яких супровідних документів та інформації про виробника риби невідомого походження, для встановлення оператора ринку, який постачав рибу, та з метою відповідного реагування Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області направлено лист до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Наразі постраждалий перебуває на лікуванні в інфекційному відділенні.

«Вкотре нагадуємо, що ботулізм – серйозна та потенційно смертельна хвороба. Її інкубаційний період становить від 2 годин до 10 днів, найчастіше - 8-36 годин»,- наголосила фахівчиня.

Серед симптомів ботулізму: порушення близького зору – ви не можете читати текст, але добре бачите предмети; сильно виражена сухість у роті; важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає); підвищена стомлюваність, м’язова слабкість; запаморочення; короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп); ураження м’язів шиї та кінцівок.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

«Для запобігання захворюванню на ботулізм важливе значення має споживання доброякісних харчових продуктів. Купуючи їх, обов’язково звертайте увагу на термін придатності продуктів, зовнішні та смакові властивості. При виготовленні домашніх виробів необхідно дотримуватись технології приготування, режиму термічного оброблення, зберігання домашніх консервів»,- акцентувала головна спеціалістка управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетроській області Маргарита Малишева.

До відома: з початку 2024 року на Дніпропетровщині зареєстровано 2 випадки захворювання на ботулізм. У січні поточного року випадок захворювання на ботулізм зареєстровано у м.Новомосковську: з симптомами порушень роботи шлунково-кишкового тракту та неврологічними проявами до швидкої допомоги звернувся місцевий 32-річний мешканець, який вживав у їжу рибну консерву без маркування, знайдену у сміттєвому контейнері. При своєчасному зверненні постраждалому надана відповідна медична допомога.

Тож у випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря по медичну допомогу, бо зволікання може призвести до смерті. Пам’ятайте, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тому ретельно слідкуйте за якістю продуктів, які споживаєте самі та ваша родина!