Як часто в Дніпропетровській області знаходили джерела радіації?
Після розпаду Радянського Союзу в Україні забутими або покинутими виявились джерела радіації, що використовувались у медицині та на промислових підприємствах. Кількість покинутих джерел - невідомою, проте вони фізично нікуди не зникли, а десь лежать і становлять небезпеку для життя та здоров'я людей.
Начальник служби радіаційної безпеки Дніпровської філії ДСП «Об’єднання «Радон» Алім Галушка розповів, як давно були випадки виявлення джерел радіації в нашій області. Про це він розповів в інтерв'ю в рамках проекту з радіаційного обізнаності «КРОК до безпеки».
«Серед металобрухту виявляли і минулого, і позаминулого року. А так, щоб зовсім безконтрольно - в нашому місті це було зафіксовано кілька років тому. Але це дуже рідкісні випадки. Крім того, бували випадки знахідок на покинутому підприємстві. Радіаційно небезпечні предмети можна виявити на металургійних, гірничодобувних підприємствах, а іноді зовсім в неочікуваному місці», - розповідає він.
Експерт проекту «Крок до безпеки» поділився, чи багато в області ДІВ і де саме їх можна зустріти.
«Усі радіоактивні джерела знаходяться на дуже суворому обліку. Вони занесені в спеціальні регістри, їх переміщення і власність ретельно відстежується аж до закінчення терміну використання. Після закінчення цього терміну, вони передаються на утилізацію. Але були часи, особливо, коли у нас в країні йшли серйозні економічні зміни - багато підприємств банкрутували, переходили в «інші» руки. Саме в цей період контроль над ДІВ тимчасово припинився. Тому ДІВ могли позбуватися у різний спосіб. Найчастіше викидали у брухт. І нам доводилось не одноразово їх вилучати. Бували випадки, коли знаходили пристрої з радіоактивними компонентами просто в землі. Це не часто, але це може бути. Тому ми повинні знати, як діяти у подібних випадках. Саме в цьому і полягає суть проекту «Крок до безпеки», - говорить він.