За півроку поточного року в Україні зареєстровано п’ять випадків захворювання на правець: що потрібно знати про симптоми та профілактику

За даним Європейського центру профілактики та контролю захворювань правець щороку спричиняє 213 – 293 тисячі смертей у всьому світі, також правець є причиною 5–7% усіх смертей новонароджених у всьому світі. В Україні протягом останніх років щорічно реєструються випадки захворювань на правець. За 6 місяців 2022 року вже зареєстровано 5 випадків. Протягом 2021р. та 2020рр. зареєстровано 7 та 12 випадків відповідно. У Дніпропетровській області останні випадки зареєстровано у 2018 році – 4 випадки, 2017 році – 2 випадки. Про це повідомила завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ» Олена Кузьменко.

За півроку поточного року в Україні зареєстровано п’ять випадків захворювання на правець: що потрібно знати про симптоми та профілактику
Правець – важка інфекційна хвороба з високою (60-80 %) летальністю. Вона може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок, забруднених спорами збудника (Clostridium tetani). Найвищий ризик захворіти на правець спостерігається серед дорослого невакцинованого або частково вакцинованого населення.

«Симптоми правця - це м’язові спазми, стиснення щелеп, болісна напруга у всьому тілі, проблеми з ковтанням, головний біль, лихоманка та надмірне потовиділення. При ньому спостерігається також зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм), ламкість кісток та ускладнення дихання тощо», - розказала Олена Кузьменко.

Фахівець додала: правець простіше попередити, ніж лікувати. До того ж, навіть за умови надання кваліфікованої медичної допомоги, люди, що перехворіли на це захворювання, у більшості залишаються інвалідізованими. За відсутності ж медичної допомоги ймовірність смерті від правця майже стовідсоткова.

У той же час єдиним надійним способом захиститися від правця залишається вакцинація.
photo_2022-08-02_12-08-26.jpg
«У Дніпропетровській області за 6 місяців 2022 року спостерігається недовиконання планових показників. Так проти кашлюку, дифтерії та правцю (АКДП-3) щеплено 32,6% дітей у віці до 1 року (6886 дітей). Ревакциновано (АКДП-4) - 33,1% дітей у віці 18 місяців (7379 дітей), у віці 6 років (АДП) – 36,4% (12122 дитини), у віці 16 років (АДП-м) - лише 23% (6846 дітей). Низьким залишається показник виконання плану щеплень проти дифтерії та правцю (АДП-м) серед дорослого населення. По області ревакциновано лише 6,9% дорослого населення (щеплено 14,7 тис. осіб)», - поінформувала Олена Кузьменко.

Вакцинацію для профілактики правця, дифтерії та кашлюка відповідно до Календаря щеплень проводять: у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення), у 18 місяців (четверте щеплення).
Ревакцинація відбувається у 6 років та 16 років. З 26 років планова ревакцинація для дорослих обов’язкова кожні десять років.

«Якщо ви не пам’ятаєте, чи є у вас усі рутинні щеплення проти правця, обов’язково зробіть екстрене щеплення. Воно не завдасть шкоди вашому здоров’ю, а допоможе попередити захворювання на правець, яке може бути смертельним. Вакцина від правця безоплатна для дітей та дорослих. Для найкращого захисту варто робити щеплення вчасно», - звернула увагу мешканців області завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ».