Робочі місця для осіб з інвалідністю, виплата заборгованості та офіційне працевлаштування — у Дніпрі нагадали роботодавцям про обовʼязки

Охорона праці — один з ключових соціальних чинників. Тож роботодавцям вкотре нагадали про важливість дотримуватись Закону України про працю та піклуватись про своїх підлеглих. За словами очільниці інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради Тетяни Янушкевич, якими б вагомими не були виробничі результати, вони не можуть компенсувати людині втраченого здоров’я, а тим паче життя.

Робочі місця для осіб з інвалідністю, виплата заборгованості та офіційне працевлаштування — у Дніпрі нагадали роботодавцям про обовʼязки

«Хоча законодавство України в галузі охорони праці встановлює чіткі вимоги до роботодавців усіх рівнів щодо створення безпечних умов праці, але на практиці ці вимоги здебільшого ігнорують і не виконують. Наприклад – профілактичний огляд працівників. Офіційна статистика говорить про те, що туберкульоз у працівників виявляють у 5 разів частіше, ніж серед населення, яке не працює. Це стосується й інших інфекційних захворювань, до яких додався в останні роки і COVID-19. Прості правила рятують життя – вимагайте від керівників підприємств, де працюєте, ввести за правило раз на рік проводити профілактичні огляди, прописати це в колективних договорах. Також сьогодні хочу нагадати роботодавцям не тільки про створення безпечних робочих місць, а й про рівний доступ та рівну оплату праці за віком та статтю, а також за статусом (людей з інвалідністю). Крім цього, важливо їм нагадати і про компенсацію витрат підприємства на облаштування робочих місць для людей з інвалідністю. З 1 квітня люди з інвалідністю ІІ групи можуть отримати до 80 тис. грн, а І-ї — до 120 тис. грн. Ці кошти можна витратити на меблі та фурнітуру для робочих місць, транспортери для піднімання сходами з електроприводом, комп’ютери та оргтехніку, програмне забезпечення, поручні та бруси, засоби для захисту здоров’я і безпеки на робочих місцях і не тільки», — розповіла Тетяна Янушкевич. 

Крім цього, вона нагадала і про неприпустимість заборгованості із заробітної плати. Торік Дніпро мав рекордні показники виплати заборгованості за всі роки незалежності. Йдеться про суму 420 млн грн. А за 2 роки повномасштабного вторгнення вже виплатили понад пів мільярда. Від початку цього року сума погашених боргів по зарплатах наближається до 100 млн грн. 

«Темпи залишають бажати кращого. Втім є підприємства, які з об’єктивних причин не можуть пришвидшити виплати боргів. Триває щотижневий моніторинг. Інших зобов’язуємо ще раз переглянути графіки погашення боргів і вжити невідкладних заходів для їхнього погашення. Тим, хто порушує трудове законодавство, зокрема, виплачуючи зарплату меншу за мінімальну чи у розмірі менше середньої по Дніпропетровській області (це — 14,5 тис. грн на місяць), нагадуємо, що мораторій на перевірки знято. Крім того, податкова служба має право щомісяця вносити зміни до графіка планових та позапланових перевірок підприємств, які мають ознаки порушень прав працівників, та мінімізації податкових надходжень. І тим, хто порушує цей закон, світять не лише штрафи, а й кримінальна відповідальність», — підсумував Тетяна Янушкевич.

Нагадуємо, 80 тис. грн доведеться сплатити підприємству у разі виявлення хоча б одного робітника без оформлення (договору чи контракту). У разі повторного факту — 240 тис. грн. Такий же розмір штрафів за оформлення працівника на неповний робочий час або за трудовим договором з нефіксованим робочим часом. 

Також є штраф за недопущення до перевірок чи створення перешкод у проведенні – 128 тисяч гривень.

Штраф 32 тис. грн — за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучені до виконання обов’язків.

Крім того, у Кримінальному кодексі України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю, охорону праці та безпеку виробництва.